Anna Tikhomirova (Dancer)
Born in Moscow. In 2005 she graduated from the Bolshoi Ballet Academy (class
of Natalia Arkhipova) and joined the Bolshoi Theatre Ballet Company.
She rehearsed under the guidance of Marina Kondratieva and Nadezhda Gracheva.
Now her teacher-repetiteur is .
Repertoire 2005 Three swans (Swan Lake by P.
Tchaikovsky, second Y. Grigorovich's version)
2006 Girls (The Golden Age by D. Shostakovich. choreography by Y.
Grigorovich) Effi (H. Lovenskjold’s La Sylphide, choreography by A.
Bournonville, E. M. von Rosen version's) Friend/friends to Giselle (Giselle
by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich's)
Two sylphs (Chopiniana to music by F. Chopin, choreography by Mikhail
Fokine) 1st variation in Grand Pas (Don Quixote by L.Minkus, choreography by
M. Petipa, A. Gorsky, A. Fadeechev's version) Colombina (Nutcracker by P.
Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
2007 Part in Serenade to music by P. Tchaikovsky (choreography by G.
Balanchine) — among the creators at the Bolshoi Theatre Soloist (In
the Upper Room, music by Philip Glass, choreography by T. Tharp)
Friend/friends to Kitri (Don Quixote) Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de
cards, сhoreography by A.Ratmansky) The Lively Garden, Dance with fans
(among the creators) (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by
A. Ratmansky and Y.Burlaka after M. Petipa) Part in Class Concert to music
by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich (choreography by A.
Messerer) Autumn (Cinderella by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov,
director Y. Borisov) Grand Pas ( l. Minkus' La Bayadere; choreography by M.
Petipa, Y. Grigorovich's version) Spanish bride (Swan Lake)
2008 Gumpe (La Bayadere) Pas de ix (among the creators at the Bolshoi
Theatre), two sylphs (H. Lovenskjold’s La Sylphide; choreography by A.
Bournonville, J. Kobborg's version) Silver Fairy (The Sleeping Beauty by
P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) Pas
d’action (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, P. Lacotte's production after M.
Petipa) The Second Odalisque (Le Corsaire) Neapolitan bride (Swan Lake)
Fury/furies (B. Asafiev’s The Flames of Paris, production and new
choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) - among the creators
Mime/mimes (A. Khachaturian’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich)
2nd variation in the Kingdom of Shadows scene (La Bayadère, choreography by
M. Petipa, Y. Grigorovich's version) Soloist (Grand Pas classique for the
ballet Paquita by L.Minkus, choreography by M. Petipa, new choreographic version
by Y. Burlaka) — among the creators 1st sylph (H. Lovenskjold’s La Sylphide;
Johan Kobborg's version) 11th waltz (Chopiniana, choreography by M. Fokine)
Interpolated pas de deux (Giselle, Y. Grigorovich's version) Spanish
doll (The Nutcracker)
2009 Friends to Swanilda (among the creators at the Bolshoi Theatre),
Folie (Coppelia by L. Delibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti,
revival and new choreographic version by S. Vikharev) Grand pas (Raimonda by
A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version)
Courtesan/courtesans (Spartacus) Friend/friends to Prince (Swan Lake)
Friend/friends to Esmeralda (C. Pugni’s La Esmeralda, choreography by M.
Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka, V. Medvedev) —
among the creators
2010 Friend/friends to Juliet (Romeo and Juliet by S. Prokofiev,
choreography by Y. Grigorovich) Couple in Red (Russian Seasons to music by
L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) Cinderella (The Sleeping
Beauty) The third Odalisque (Le Corsaire) 1st dancer (Petrushka by I.
Stravinsky, choreography by M. Fokine, new choreographic version by S. Vikharev)
Variation in Grand Pas (Raimonda) Pas de deux (Herman Schmerman to music
by T. Willems, choreography by W. Forsythe) — among the creators at the Bolshoi
Theater Soloist (Serenade)
2011 Two wilis (Giselle,Y. Grigorovich's version) Friend/friends to
Lucien (Illusions perdues by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) —
among the creators Part in The Symphony of Psalms to music by I. Stravinsky
(choreography by J. Kylian)
2012 Gamzatti (La Bayadere) Pas d'esclaves (Le Corsaire)
The title part in Emeralds (Part I of Jewels to music by G. Faure,
choreography by G. Balanchine) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Two Couples (Classical Symphony to music of S. Prokofiev, choreography by Y.
Possokhov) Duet (Dream of Dream to music of S. Rachmaninov, choreography by
J. Elo) Guadalquivir, Ramze (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, P. Lacotte
production after M. Petipa) Calliope (Apollon Musagète by I. Stravinsky,
choreography by G. Balanchine) — creation at the Bolshoi Theatre Part in
Cinque to music by A. Vivaldi (choreography by M. Bigonzetti)Victory Heralds
(Ivan the Terribleto music by Sergei Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)
2013 Marie (Nutcracker) Gulnare (Le Corsaire) Olga (Onegin to
music by P. Tchaikovsky, choreography by J. Cranko) — creation at the Bolshoi
Theatre Mireille de Poitiers (B. Asafiev’s The Flames of Paris, production
and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) Friend/friends to
Marchesa Sampietri (among the creators at the Bolshoi Theatre), The Bride (Marco
Spada by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte’s production) Swanilda (Coppelia)
2014 Kitri (Don Quixote) Manon Lescaut, Prudence Duvernoy (Lady of
the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier) The
Housekeeper (The Taming of the Shrew to music by D. Shostacovich, choreography
by J.-Ch. Mailot) —creation The title part (H. Levenskiold’s La Sylphide,
choreography by A. Bournonville, J. Kobborg's version)
2015 The Leading Couple (Classical Symphony) Anyta (Anyuta to music
by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev) Vera (A Hero of Our Time by I.
Demutsky, Princess Mary part, choreography by Y. Possokhov, director K.
Serebrennikov)
Tours In 2008, she danced Kitri in Don Quixote (A.
Fadeechev's version) at the Rostov State Musical Theatre (Rostov-on-Don).
2015 — performed Olga in Onegin with the Stuttgart Ballet.
|