Biography
In 2003 she graduated from the Moscow State Choreographic Academy (class of Tatyana Galtseva) and joined the Ballet Company of the Bolshoi Theater.
Now her teacher-repetiteur is Svetlana Adyrkhaeva.
Repertoire
2003
Cupid (Don Quixote by L.Minkus, choreography by A. Gorsky, A. Fadeechev’s version)
Interpolated Pas de Deux (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich’s version)
2004
Nutcracker-doll, Marie (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
Little Red Riding-hood, Playful Fairy (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich production)
Little Radish-brother (K. Khachaturyan’s Cipollino, choreography by G. Mayorov)
Two Sylphs (Chopiniana , choreography by M. Fokine)
Grand pas (La Bayadere by L. Minkus, choreography by M. Petipa,Y. Grigorovich production)
Gardeners (A Midsummer Night’s Dream to music by F. Mendelssohn and G. Ligeti, choreography by J. Neumeier)
2005
Galya (D. Shostakovich’s The Bright Stream, choreography by A. Ratmansky)
2006
Friend/friends to Boris (D. Shostakovich’s The Golden Age, choreography by Y. Grigorovich)
Shepherd/shepherds (A. Khachaturyan’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich)
11th waltz (Chopiniana to music by F. Chopin, choreography by M. Fokine)
French doll (Nutcracker)
2007
Soloist (In the Upper Room to music by P. Glass, choreography by T. Tharp)
Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de cards, choreography by A. Ratmansky)
Le Jardin Anime (among the creators at the Bolshoi Theatre), Pas d’esclaves, Dance with fans(Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa)
2008
Pas de six (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville, J. Kobborg version’s) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Cupid (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen)
Soloist (was among the creators), Pas de trois (Grand Pas classique for the ballet Paquita by L.Minkus, choreography by M. Petipa, new choreographic version by Y. Burlaka)
Couple in d (Russian Seasons to music by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky)
2009
Friend/friends to Swanilda, L’Aurore, Swanilda (Coppelia by L. Délibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti; revival and new choreographic version by S. Vikharev)
Neapolitan bride (Swan Lake by P.Tchaikovsky, choreography by A. Gorsky, M. Petipa, L. Ivanov in the second Y. Grigorovich's version)
Pas d’action (Giselle, V. Vasiliev’s version)
Princess Florine (The Sleeping Beauty)
Esmeralda (C. Pugni’s Esmeralda, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka and V. Medvedev)
2010
Ballerina (Petrushka by I. Stravinsky, choreography by M. Fokin, new choreographic version by S. Vikharev)
Lise (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F. Ashton)
2011
Coralie (L. Desyatnikov’s Lost Illusions , choreography by A. Ratmansky)
The part in Chroma (music by Joby Talbot and Jack White, choreography by W. McGregor)
Vivette ( L’Arlesienne to music by G. Bizet, choreography by R. Petit)
2012
Anyuta (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vassiliev)
Adelina (The Flames of Paris)
The leading couple in Rubies (Part II of Jewels, music by I.Stravinsky, choreography by G. Balanchine), Two leading couples in Emeralds (Part I of Jewels, music by G. Faure, choreography by G. Balanchine)
Two couples (Classical Symphony to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov)
Duet (Dream of Dream to music by S. Rachmaninov, choreography by J. Elo)
Fisherman’s wife, Guadalquivir, Ramze (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, choreography by P. Lacotte after M. Petipa)
Calliope (Apollon Musagète by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine)
2013
Gulnare (Le Corsaire)
Title part (La Sylphide, choreography by A. Bournonville, J. Kobborg’s version)
Olga (Onegin to music by P. Tchaikovsky, choreography by J. Cranko)
Bride (creation at the Bolshoi Theatre), Angela (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, choreography by P. Lacotte after J. Mazilier)
2014
Kitri (
Don Quixote)
Olimpia (
Lady of the Camellias to mysic by F. Chopin, choreography by J. Neumeier)
The Lading Couple (
Classical Symphony)
Zina (
The Bright Stream)
Bianca (
The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, choreography by J.-C. Maillot)
The title part (
Giselle, Y. Grigorovich’s version, V. Vasiliev’s version)
2015
Ophelia (
Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnellan and R. Poklitaru production) –
creation Mary (
A Hero of Our Time by I. Demutsky,
Princess Mary part, choreography by Y. Possokhov, director K. Serebrennikov)
The Couple in Yellow (
Russian Seasons)
Shireen (Arif Melikov’s
A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich production)
2017
Novice (The Cage to music by I. Stravinsky, choreography by J. Robbins) –
creation She took part in the
Choreographers of the Bolshoi project/ Workshop of New Choreography (2004), dancing Diana in R. Drigo’s
Rosary pas de quatre from the ballet
The Awakening of Flora (choreography M. Petipa, reconstruction Y. Burlaka) and the
Carpets pas de quatre from C. Pugni’s ballet
The Humpbacked Horse(choreography A. Gorsky, reconstruction Y. Burlaka).
She participated in the Workshop of New Choreography project, dancing the part of Stork in the ballet
Tamashi to music by group KODO, staged by M. Iwata (“Choreographers of the Bolshoi”, 2005), she also appeared in the piece
Deja Vu to music by W. Mertens, choreography by N. Dmitrievsky.
In 2011, she participated in the joint project of the Bolshoi theater and the Californian Segerstrom Center for the Arts (
Remansos to music by E. Granados, N.Duato production;
Pas de trois to music by M. Glinka, choreography by G. Balanchine;
Cinque to music by A. Vivaldi, staged by M. Bigonzetti)